Vydrží nebo nevydrží?

„Když mě narovnáte, vydrží to?“ Celkem častá otázka. A oprávněná. Kdo by nechtěl, aby mu po jednom zásahu terapeuta bylo už napořád skvěle, že?

Když Dieter Dorn uvedl metodu v minulém století v život, učil své následovníky zásadu „Přijde jednou – pomožte mu a naučte ho cvičit. Přijde podruhé – zkontrolujte, zda cvičí správně. Přijde potřetí – vyhoďte ho“. Chtěl tím říct, že po narovnání (tedy uvedení kosti do správných souvztažností) je to už na každém konkrétním člověku, zda si rovný stav bude sám udržovat, a nebo zda se na to z pohodlnosti vykašle. A ten, komu jeho tělo a zdraví nestojí ani za tu trošku námahy, nestojí za Váš čas…

 

My dnes obvykle nejsme na své klienty tak přísní. Doba se změnila, už nerovnáme statné sedláky a dřevorubce a děvečky, kteří tráví pohybem 10-12 hodin denně …je jasné, že s tímto fyzickým záběrem se náš životní styl nedá srovnat. Nedají se logicky srovnat ani těla – ať chceme nebo ne, tři hodiny týdně v posilce nás prostě nezachrání. Vypadáme jinak než lidé před vynálezem počítačů a dostupných aut.

 

Jaká je tedy šance, že zrovna Vám bude stačit jedno či dvě porovnání a pak už jen „servisní prohlídka“ cca 1x do roka?

 

Popravdě-různá. Tak, jak moc různí lidé umí být. Záleží hlavně na :

  • vašem výchozím stavu, s čím konkrétním přicházíte (zda je to jen „občas mě bolí záda“ a nebo zda si s sebou nesete tlustou složku s lékařskými zprávami). To je asi nejdůležitější – těm, co jsou na tom relativně dobře, skutečně obvykle stačí jeden či dvojí zásah. Někdy se takový „zázrak na počkání“ povede i u lidí s větším obtížemi, a to je pak ohromná radost. Ale nejde s ním dopředu počítat a ani ho vyžadovat :-).
  • přirozené mobilitě – zda patříte mezi „gumáky“ nebo „tuhoše“ (ano, mám pro své klienty spoustu podobných láskyplných označení) – tedy, zda jste hypermobilní (rozvolněné vazivové struktury) nebo dokonce hypotonický (nedostatečný svalový tonus – napětí) či naopak spastický – přílišné svalové či fasciální napětí
  • zda máte alespoň nějaké fungující svaly, a nebo zda jste se nikdy moc nehýbali a svalstvo jaksi chybí,
  • zda ty případné svaly nejsou jen posilovnově-okrasné, ale zda se vyskytují i tam, kam na těle není vidět (hluboký stabilizační systém)
  • zda ten systém, pokud tam je, umíte používat – tedy, zda svaly pracují v součinnosti tak, jak bylo původně zamýšleno
  • záleží i na věku a schopnosti regenerace
  • na individuální citlivosti ke změnám
  • na tom, zda po narovnání budete či nebudete cvičit dornovské cviky (především na délku končetin) a zda se dovedete zbavit nevhodných pohybových stereotypů (typicky dávání nohy přes nohu, ale i dalších, často vyvolaných jednostrannou zátěží při sportech).
  • Zda se začntete zaměřovat na to, jak přesně se hýbete a zaktivujete hluboký stabilizační systém ve spirálním zapojení – více o tomto se dozvíte na seminářcíh Vědomý pohyb, které ve spolupráci s kolegou startujeme již příští víkend.

 

 

To jsou faktory brané z čistě fyzické stránky. Dornovka je ale i hodně (a spíš tedy hlavně) o hlavě, emocích, vyladění, schopnosti a ochotě pouštět a opouštět… Záleží na tom, v jaké životní fázi zrovna přicházíte a jak jste vyladění.

Pokud se zrovna vezete na vlně velkých změn k lepšímu, je to snadné, rovnání vám zasadí další dílek skládačky jménem Život na správné místo. Sice to někdy není zadarmo, někdy je potřeba podívat se na emocionální kořen problému (a ten může být na pohled dost nepěkný), ale odvážní bývají odměnění :-).

Pokud máte horší období, kdy nevidíte to světýlko na konci cesty, Dornovka ho může účinně rozsvítit. Pak ale záleží na vás, jak se k tomu postavíte – zda se příležitosti chopíte s elánem, začnete ve svém životě dělat změny, které povedou k Vašemu lepšímu zdraví a pohodě (do čehož zahrnujeme i dornovské cvičení a přirozený, vědomý pohyb) , a nebo zda všechno vyšumí do ztracena. To je na vás :-).

A pokud jste si přišli potvrdit, že zrovna Vám nikdo nepomůže, protože jste už zkusili všechno a stejně furt nic… no, pak to znamená jen to, že Váš čas na změnu ještě nenastal. I to je potřeba s pokorou přijmout 🙂 (přiznám se, že je to jedna z nejtěžšich věcí na mé práci – respektovat jakékoli, i sebedestruktivní klientovo rozhodnutí).

 

Doporučuji Vaší pozornosti seminář Vědomý pohyb – bude to pecka, která Vám můžem změnit život. I v případě, že ještě nejste po dornovsku narovnaní. Je ještě pár volných míst, neváhejte.

 

 

 

 

Jsem šamanka přes kosti. S využitím jemné a efektivní Dornovy metody rovnám kosti v lidském těle na jejich správná místa. Pomáhám klientům zbavit se bolesti, pohybových obtíží a ztuhlosti na všech úrovních. Společně navozujeme v těle i na duši rovnováhu, posouváme se k uzdravení, růstu a radosti. Více o mně si můžete přečíst zde: Více o mně h si můžete přečíst zde:
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.